Mobirise bootstrap website builder

Dokumentaalfilmi „130 aastat kodumaist tõuaretust“ 1. osa

8. august, 2016

Pühapäeval, 14. augustil kell 21 linastub Tallinna TV-s dokumentaalfilmi „130 aastat kodumaist tõuaretust“ 1. osa, mis on pühendatud esimese tõuraamatu asutamisele Eestis. Teise osaga (arvatavasti kahe nädala pärast) jõutakse tänapäeva.

Tellija Eesti Tõuloomakasvatuse Liit, teostus Imre Annus (LõunaMeedia) ja autor Olev Saveli.

Valmis dokumentaalfilm „130 aastat kodumaist tõuaretust“ 

Emeriitprof Olev Saveli
filmi autor
Tõuloomakasvatus 2/2016

XIX sajandil avati Euroopas esimesed tõuraamatud, Eestisse jõudis loomakasvatuse ja tõuaretuse korraldamise uus ajajärk 1885. aastal, seega möödus mullu 130 aastat esimese tõuraamatu avamisest Eestis. Kodumaise tõuraamatu aastapäeva on tähistatud korduvalt, aga tõuraamatu 130. aastapäeva puhul valmis Eesti Tõuloomakasvatuse Liidu tellimusel kolmeosaline dokumentaalfilm, mis annab ülevaatliku pildi Eesti loomakasvatuse ja tõuaretuse ajaloost ning tulevikuplaanidest.

Filmi materjal koguti 2015. aasta jooksul, kui enamasti kaheliikmeline (I. Annus ja O. Saveli) võttegrupp külastas tõuaretuse ettevõtteid, üritusi või loomakasvatuse ettevõtteid. Materjali kogunes mitme filmi jagu, mistõttu esialgne ühetunnine maht sai ületatud. Filmi režissöör, operaa- tor ja toimetaja Imre Annus tegi ära väga suure töö ka lisamaterjali leidmisel.

Siiralt kahju oli EPJ, ELaSi ja ETSAÜ juhtide eitavast seisukohast, kuigi „kõverkäikude“ abil püüdsime kajastada jõudluskontrolli, lamba- ja seaaretust. Samas suur tänu ETLLi liikmetele, paljudele farmeritele ja teistele, kes avaldasid oma seisukohti tõuaretuse kohta.

Filmi esimeses osas “Algusaastad” meenutame Eesti loomakasvatuse algusaegu ning selle arengut kujundanud ühiskondlikke-sotsiaalseid taustajõude. Teises osas “Okupatsiooniaastad” keskendutakse Eesti loomakasvatuse ja tõuaretuse olukorrale pärast Teist maailmasõda. Näha saab unikaalseid kaadreid toonastest loomakasvatusspetsialistidest ning sedagi, millistes tingimustes tuli säilitada Eestile omaseks saanud tõuaretuse põhimõtteid.

Kolmas osa “Taasiseseisvunud Eesti” pakub ülevaadet loomakasvatuse tänapäeva kujundavatest teguritest. Samuti leiavad käsitlemist probleemid Eestis avatud tõuraamatutega.

Filmis kõnelevad Eesti juhtivad looma- ja linnukasvatajad ning teadlased. Filmi autor on prof Olev Saveli ning režissöör, operaator ja toimetaja Imre Annus filmistuudiost Lõunameedia.

Tehnilised andmed:

Filmi esimene osa kätkeb kahte esimest perioodi kogupikkusega 26´37" ja filmi teine osa käsitleb kolmandat perioodi, kogupikkus 44´03", kokku pisut üle 70 minuti (MP4, 1920x1080 (HD), heli: mono).

Suur tänu kõigile ETLLi liikmetele, kes osalesid filmi finantseerimisel, mille eest saab iga liige oma arvutisse filmi tehniliselt parima variandi (kogumahus 15 GB). Lisaks jagati osalejate vahel 320 filmi DVD-koopiat. Need on ette nähtud parimate tõuaretajate tunnustamiseks. Kaalumisel on ka filmi varustamine ingliskeelsete subtiitritega, millega tekiks võimalus levitada filmi ka kolleegidele teistest riikidest.

Filmi režissöör, operaator ja toimetaja Imre Annus (O. Saveli)
ETLLi liikmetele jagati 310 DVD (ETLL)

 

Eesti Tõuloomakasvatuse Liit

ADDRESS
Kreutzwaldi 46
51006 Tartu,
Eesti

KONTAKT
Email: olev.saveli@emu.ee
Tel: +372 731 3455
GSM: +372 527 8529